image1

Girls Bracket Play Schedule and Results

Girls 3rd Grade

image2

Gold Champions - Mother Teresa - Birkle

(#1 seed)

Girls 4th Grade

image3

Gold Champions - St. Susanna - Smith

(#2 seed)

Girls 5th Grade

image4

Gold Champions - Guardian Angel - Bell

(#2 seed)

Girls 6th Grade Bracket

image5

Gold Champions - St. Ann's - Forrester

(#3 seed)

Girls 8th Grade B Bracket

image6

Gold Champions - Bethany - Whalen

(#4 seed)

Girls 8th Grade C Bracket

image7

Gold Champions - Queen of Peace - Lagedrost  (#1 seed)

Boys Bracket Play Schedule and Results

Boys 3rd Grade

image8

Gold Champions - St. Peter & Paul - Nash

(#3 seed)

Boys 4th Grade

image9

Gold Champions - Mother Teresa - Keene

(#3 seed)

Boys 5th Grade

image10

Gold Champions - St. Ursula Villa - Fucito

(#5 seed)

Boys 6th Grade B Bracket

image11

Gold Champions - St. Ursula Villa

(#2 seed)

Boys 6th Grade C Bracket

image12

Gold Champions - Sacred Heart - Lees

(#3 seed)

Boys 7th Grade B Bracket

image13

Gold Champions - Annuciation - Spaeth  

(#4 seed)

Boys 7th Grade C Bracket

image14

Gold Champions - SMOY - Trzybinski

(#1 seed)

Boys 8th Grade B/C Bracket

image15

Gold Champions - Queen of Peace - Collins

(#1 seed)

Girls Pool Play Schedule and Results

Girls 3rd Grade

image16

  1. St. Susanna - Kevin Hart
  2. St. Susanna - KC Krumeich
  3. St. Susanna - Ben Huffman
  4. SMOY - Troy Houk
  5. Mother Teresa - Justin Birkle
  6. St. Michael - Shannon Menning
  7. St. Ann - Tony Franchini

Girls 4th Grade

image17

  1. St. Susanna - George George
  2. St. Susanna - Jason Smith
  3. SMOY - Chris Hope
  4. Bethany - Nikki O’Dwyer


Girls 5th Grade

image18

  1. St. Susanna - Kevin Long
  2. St. Susanna - Nick Gardon
  3. St. Susanna - Seth Rhoades
  4. St. Veronica - Lee Gupton 
  5. SASEAS - Tom Gray 
  6. SMOY - Nichole Goodhart
  7. Mother Teresa - Win Balcavage
  8. Bethany - Kenyon Hackworth
  9. Guardian Angels - Rick Bell

Girls 6th Grade B Pool

image19

  1. St. Susanna - Matt Mack
  2. St. Ann - Dave Forrester
  3. Cincinnati Christian - Jeremy Raby


Girls 8th Grade C Pool

image20

  1. St Susanna - Jay Sagel
  2. SMOY - Jason Huiet
  3. SASEAS - Jon Stitt
  4. Queen of Peace - Jeff Lagedrost

Girls 8th Grade B Pool

image21

  1. Sacred Heart - Kevin Lees
  2. SASEAS - Andy Hofmann
  3. St Veronica - Shane Bverl
  4. Bethany - Jon Whalen


Boys Pool Play Schedule Results

Boys 3rd Grade

image22

  1. St. Susanna - Cody Hartje
  2. St. Susanna - Andrew Squibb
  3. St. Susanna - Tim Englebrink
  4. Guardian Angels - Michael Fesenmeier
  5. St. Michael - Rich Diemar
  6. St Marys - Dan McKian
  7. St Marys - Martin Wolf II
  8. All Saints - Tricia Buckley
  9. Sts. Peter & Paul - Jeff Nash
  10. Saint Michael - Brad Ammon

Boys 4th Grade

image23

  1. St. Susanna - Matt Moser
  2. St. Susanna - Jim Winland
  3. St. Susanna - Keith Castner
  4. St. Susanna - Jeremy Lenihan
  5. Nativity - Matt Singer
  6. Nativity - Brian Adkins
  7. St. John - Jonathan Houchen
  8. St. Michael - Patrick Duffy
  9. Mother Teresa - Brian McConnell
  10. St. Michael - Bill Appel
  11. St. Peter & Paul - Kris Ralston
  12. Queen of Peace - Rick Graf
  13. St Mary - Brad Arthur
  14. Mother Teresa - Jim Keene
  15. SMOY - Jimmy Meerdink
  16. All Saints - Zach Sweeney
  17. St. Columban - Rigby

Boys 5th Grade

image24

  1. St. Susanna - Pat McLaughlin
  2. St. Susanna - Barry Southers
  3. St. Susanna - Todd Kahle
  4. St. Susanna - Kathy Maritato
  5. St. Susanna - Andy Holmes
  6. All Saints - Chas. Peterson
  7. Guardian Angels - Michael Fesenmeier
  8. Bethany  - Jason Walker
  9. SMOY - Adam Pitz
  10. St. Mary - Joe Conte
  11. St. Ursula Villa - Nick Fucito
  12. St. Michael - Tom Zentmeyer
  13. All Saints
  14. Queen of Peace - Kavin Morgan
  15. SMOY - Justin Clay
  16. Mother Teresa - Todd Meyer

Boys 6th Grade B Pool

image25

  1. CHCA - Barry Visconte
  2. St. Ursula Villa - George Haddad
  3. Queen of Peace - Brad Dirheimer
  4. SHFF - Drew Mangino
  5. St. Mikes - Erik Niehaus
  6. St. Susanna - Phil Muenchen
  7. CHCA - Nate Long
  8. St. Susanna - Thompson




Boys 6th Grade C Pool

image26

  1. St. Susanna - Brian Palmer
  2. St. Susanna - Rusty Herzog
  3. St. Michael's - Evander Johnson
  4. St. Columban - Brian Kasselmann
  5. Sacred Heart - Kevin Lees


Boys 7th Grade B Pool

image27

  1. St. Susanna - Larry Smith
  2. St. Susanna - Kevin Crociata
  3. St. Gabriel - Chris Wesner
  4. Annunciation - Michael Spaeth
  5. Queen of Peace - Jeff Lagedrost

Boys 7th Grade C Pool

image28

  1. St. Susanna - Megan Bosco
  2. St. Michael - Rich Diemar
  3. St. Ann - Josh Abner
  4. SMOY - Rich Trzybinski


Boys 8th Grade B Pool

image29

  1. St. Susanna - Jack Asher
  2. Mother Teresa - David Smith
  3. Queen of Peace - Mark Collins
  4. Guardian Angels - Tim Waymire


Boys 8th Grade C Pool

image30

  1. St. Susanna - Noah Frient
  2. St. Ann - Scott Mueller
  3. St Veronica - Tim Planitz
  4. St Columban - Guillermo Villa

Tournament Rules and Expectations

 We will follow GCCYS rules, with following adjustments and considerations:

  • The Home team will be the lower team number (pool play) or seed number (bracket play)
  • 2 twelve minute halves
  • 2 time-outs per half - use them or lose them
  • Playing time for 3rd, 4th, 5th, 6C, 7C and 8C - all players should play at least 4 minutes per half when possible
  • The 5th/6th, 6th-8th grade teams can use a full court press. If there is a lead of 15 points the team leading can no longer press. The 3rd-5th grade teams cannot press
  • In 3rd-4th grade teams must play man vs man. Zone defense is not permitted
  • In 3rd-4th grade if a team has a 15-point lead they cannot extend defensive play outside of the 3-point line
  • A running clock will be used in the last 6 min once a 20+ point lead has occurred
  • Free throw lines:
  • 3rd-4th - 9 feet (lower circle)
  • 5th - 12 feet (between lower circle and standard)
  • 5th/6th, 6th-8th - 15 feet
  • Please have your team ready for play.  If games start running behind, warm up time could be limited and/or game time could be adjusted

Bracket seeding will be at the discretion of the tournament directors and will be final.  We will take into consideration the pool play game scores, historic records, eye test and the coach(s) input.    
Expectations from coaches, players and parents:

  • Any abuse towards the referee's/staff will not be tolerated by a player, coach or fan.  We will give a warning and the second time you will be asked to leave
  • Please understand the environment we are in and realize we have many of our impressionable youth watching us
  • Prayer before all games with both teams is expected
  • If you need help or have any questions, please feel free to call or text Zach or Dave anytime

Reporting Scores - consistent with GCCYS policy, the winning team's coach must report the final game score to the tournament director's table.  This is the same table where you will check-in and find answers to any questions.Reporting your score timely and accurately is very important for all of us... please don't forget. 

image31

Tournament Schedule

Nov 16 & 17

Pool Play Day 1 & 2

8:00 AM - 8:00 PM

Courts 4 Sports

Event Details

Nov 16 & 17

Pool Play Day 1 & 2

See game times in the next section

8:00 AM - 8:00 PM

Courts 4 Sports

Sat, Nov 16

Girls Feature Games

5:00 PM - 9:00 PM

Red Court

Event Details

Sat, Nov 16

Girls Feature Games

6th grade at 5:00, 7th grade at 6:00 and 8th grade at 7:00

5:00 PM - 9:00 PM

Red Court

Nov 23 & 24

Bracket Play Day 1 & 2

8:00 AM - 8:00 PM

Courts 4 Sports

Event Details

Nov 23 & 24

Bracket Play Day 1 & 2

8:00 AM - 8:00 PM

Courts 4 Sports

Sat, Nov 23

Girls Feature Games

4:00 PM - 7:00 PM

Red Court

Event Details

Sat, Nov 23

Girls Feature Games

6th grade at 4:00, 7th grade at 5:00 and 8th grade at 6:00 

4:00 PM - 7:00 PM

Red Court

Sat, Nov 23

Boys Feature Games

5:00 PM - 8:00 PM

tbd

Event Details

Sat, Nov 23

Boys Feature Games

6th grade at 5:00, 7th grade at 6:00 and 8th grade at 7:00  

5:00 PM - 8:00 PM

tbd

Tournament Blog

About The Tournament

Our Mission

As a Catholic Youth Athletics Organization our mission furthers the mission of the Catholic Church by providing sports experiences for youth that are firmly rooted in the Catholic faith tradition, based on the goals of Catholic youth ministry, and aligned with the evangelizing mission of the Catholic Church. 

Location

Courts4Sports is Cincinnati's Premier Youth Basketball, Volleyball and Futsal facility - with year round programs for all ages and skill levels.  No one else in Cincinnati can provide the combination of facilities, equipment, programs and coaching.  Located at 854 Reading Road in Mason, Ohio, Courts4Sports has 6 hardwood basketball and/or volleyball courts.

Tournament Volunteers

We need volunteers to help run the St Susanna Tip-Off Classic Basketball Tournament.  Responsibilities include recording scores, answering questions and just providing general guidance. Shifts are only 2 hours.

Contact Us and Provide Tournament Feedback

Send Message

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

We love our fans and community!

Drop us a line to cheer us on! Got an idea for an event? Well, send that to us too. We will get back to you as soon as possible.


We look forward to seeing you at our next game!

St Susanna Titans Basketball